Z roku na rok powiększa się grono posiadaczy elektryków. Korzyści, jakie niesie za sobą użytkowanie auta EV są niezwykle przekonujące, nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na zmiany. Bardzo ważnym aspektem jest efektywne ładowanie, dzięki któremu bateria auta zyska dłuższe życie. Przedstawimy kilka praktycznych wskazówek, które pomogą wykorzystać pełen potencjał pojazdu.
Auta elektryczne wymagają regularnego ładowania. Jednak to od Twoich praktyk w tym zakresie zależy jak daleko zajedziesz na jednym ładowaniu i ile lat służyć Ci będzie bateria. W dzisiejszym wpisie znajdziesz sporo przydatnych i sprawdzonych tipów na efektywne ładowanie elektryka, które warto wprowadzić do codziennej rutyny. Gotowi? Zaczynamy!
Ładowanie smart, czyli generujemy oszczędności
Wiele samochodów elektrycznych posiada funkcję inteligentnego ładowania. Pozwala ona na programowanie procesu w taki sposób, aby był najbardziej optymalny i zapewnił szereg korzyści. I tak, możesz np. skorzystać z tej funkcji, aby zaplanować ładowanie nocą, gdy obowiązuje inna taryfa i ceny za prąd są niższe niż w ciągu dnia. Pomoże to nie tylko wygenerować oszczędności, ale też zarządzać obciążeniem sieci energetycznej w zrównoważony sposób.
Inna metoda to zastosowanie fotowoltaiki – najbardziej ekologicznego i ekonomicznego sposobu ładowania aut EV. Aby móc korzystać z bezpłatnej energii ze Słońca, wystarczy uruchomić ładowanie lub ustawić harmonogram w aplikacji ładowarki na godziny, kiedy ta energia jest wytwarzana. Możesz również skorzystać z zasobów magazynu energii, co jest już nieco droższą inwestycją.
Jeżeli jesteśmy posiadaczami fotowoltaiki od dłuższego czasu, możemy bazować na energii oddanej do sieci (jednak nie dotyczy to rozliczania wg nowych zasad, czyli po 1 kwietnia 2022 roku).
Monitoring zużycia energii na straży wydajności
Niezwykle ważnym elementem codziennego użytkowania auta zeroemisyjnego jest monitorowanie zużycia energii. To bardzo dobry trik na przetestowanie możliwości samochodu w różnych zakresach i wybrania najlepszej i najbardziej optymalnej opcji jazdy. Przekonasz się także co sprawia, że auto pobiera większe ilości energii, a co pozwala zachować jej nieco na później.
Jednym słowem przez monitorowanie zużycia energii, możesz lepiej zrozumieć, jakie czynniki mają wpływ na efektywność ładowania. Weźmy na tapet jazdę w trybie sportowym lub używanie innych funkcji o wysokim zużyciu energii – szybko zauważysz, że zasięg pojazdu skraca się, będziesz więc mógł zorientować się, z czego czasem warto zrezygnować już na etapie planowania trasy. Dostosowanie lub przemodyfikowanie dotychczasowych nawyków jazdy ma ogromny wpływ na codzienną eksploatację.
Hamowanie regeneracyjne pozwoli odzyskać energię
Większość samochodów elektrycznych ma wbudowaną funkcję tak zwanego regeneracyjnego hamowania (możesz spotkać się z nazwą hamowanie rekuperacyjne, z ang. kinetic energy recovery system. To niezwykle użyteczny program, który pozwala odzyskiwać energię podczas procesu hamowania lub zwalniania. Jak to wygląda w praktyce? Jadąc, musisz bezustannie zwalniać i przyspieszać. W samochodach tradycyjnych obydwa manewry pochłaniają sporo paliwa. Natomiast elektryki pobierają więcej prądu podczas samego przyspieszenia i szybkiej jazdy, jednak oferują „zwrot” energii podczas hamowania regeneracyjnego. Dzięki temu poziom naładowania baterii nie będzie się mocno wahał, a to dobrze dla jej żywotności.
Wykorzystuj tę funkcję tak często, jak się da. Pozwala ona bowiem na częściowe doładowanie baterii bez konieczności zatrzymywania się na stacji ładowania. Regeneracyjne hamowanie może znacząco zwiększyć efektywność ładowania samochodu elektrycznego.
Stacje ładowania na swej drodze miej!
Planując trasę, zawsze warto wziąć pod uwagę dwie kwestie. Pierwsza dotyczy naładowania auta tuż przed wyjazdem – tak, aby mieć pewność, że bateria wytrzyma na zakładanym odcinku. Jednak dalekie podróże wymagają wyższego poziomu planowania. Jeśli wiesz, że przed Tobą setki kilometrów, koniecznie uwzględnij na swej drodze punkty oferujące ładowanie aut zeroemisyjnych. Możesz skorzystać z aplikacji lub nawigacji w samochodzie, które pokażą Ci dostępne miejsca wzdłuż całej trasy.
Wreszcie nie zostawiaj planowania na ostatnią chwilę. Im szybciej się za to zabierzesz, tym mniejszy stres związany z ryzykiem niskiego poziomu naładowania baterii po drodze.
Efektywne ładowanie samochodu elektrycznego jest kluczowe dla maksymalnego wykorzystania potencjału pojazdu i optymalnego zarządzania energią. Pamiętaj, że dbanie o baterię to nie tylko korzyść dla środowiska, ale także dla Twojego portfela.