Baterie są jednym z kluczowych elementów samochodów elektrycznych, a ich żywotność przekłada się bezpośrednio na wydajność i koszty eksploatacji pojazdu. W dzisiejszym wpisie znajdziecie garść praktycznych wskazówek, które nie tylko pomogą utrzymać baterię w optymalnym stanie, a tym samym wydłużyć jej żywotność, ale także zaoszczędzić na wymianie komponentu.
Bateria w aucie EV zużywa się jak każda inna – nie ma przebacz. Istnieją jednak skuteczne metody na wsparcie i przedłużenie jej żywotności. Sprawdź nasze tipy!
Z dala od ekstremów
Uff, jak gorąco…Temperatura ma istotny wpływ na żywotność baterii w aucie zeroemisyjnym. Długotrwałe wystawianie samochodu na działanie wysokich temperatur sprawia, że ulega ona szybszej degradacji, a nie chcesz przecież rozgrzać jej do czerwoności w taki sposób… Niskie temperatury mogą z kolei skutecznie obniżyć jej wydajność, czego również nie chcesz sobie fundować. Staraj się więc unikać pozostawiania auta w miejscach bardzo mocno nasłonecznionych. Jeśli to możliwe, parkuj w przestrzeniach zacienionych. I jeszcze jedno – na wszelki wypadek ogranicz korzystanie z szybkiego ładowania w skrajnych upałach lub minusowych temperaturach, aby oszczędzić sobie zmartwień i pieniędzy.
Rozładowanie do zera – unikaj jak ognia!
Możesz być pewien, że regularne rozładowywanie baterii do zera da o sobie znać prędzej, niż później. Jeśli Twoje auto bezustannie będzie pozbawione energii, daleko nie zajedzie… A bateria padnie w przysłowiowe trymiga. Producenci elektryków zalecają utrzymywanie naładowania na poziomie od 20% do 80% – ten zakres bateria EV lubi najbardziej. Unikanie całkowitego rozładowania oraz nadmiernego naładowania pozwoli utrzymać ją w optymalnym stanie przez dłuższy czas i znacząco zmniejszy ryzyko awarii na środku autostrady czy ruchliwej ulicy. Zanim więc postanowisz przetestować pełne rozładowywanie, zapoznaj się z cenami baterii…
Przechowywanie w granicach normy
Regularna eksploatacja auta zeroemisyjnego wiąże się z regularnym ładowaniem baterii – to oczywiste jak istnienie wszystkich ciał niebieskich. Co jednak, gdy chcemy na jakiś czas odstawić nasze auto i niemal zapomnieć o jego istnieniu? W tej sytuacji należy trzymać się środka – w przenośni i w rzeczywistości. Najlepiej bowiem naładować samochód do 50%, co pozwoli utrzymać ją w optymalnym stanie w okresie planowanego zawieszenia użytkowania. Długotrwałe przechowywanie przy pełnym naładowaniu może skutkować choćby utratą pojemności baterii i w ostatecznym rozrachunku skróceniem jej żywotności.
Aktualizacja… Czas… Start!
Niewielu użytkowników pojazdów elektrycznych zdaje sobie sprawę z wagi aktualizacji oprogramowania. Co robimy, gdy naszym oczom ukazuje się komunikat? Zapominamy, akurat nie jesteśmy w stanie rozpocząć procesu, planujemy go na później, a potem przekładamy jeszcze raz… i ponownie… Nie tędy droga! Szczerze mówiąc zaniechanie aktualizacji nie jest opłacalną praktyką. Producenci elektryków często udostępniają aktualizacje oprogramowania, które zawierają pożądane optymalizacje dotyczące zarządzania baterią. Dlatego tak istotne jest regularne sprawdzanie dostępności aktualizacji i instalowania ich sumiennie, bez odkładania na potem. Bateria z pewnością odwdzięczy się dłuższą żywotnością.
Powiedz, jak ładujesz, a zdradzę Ci sekret…
Ładowanie aut EV to temat rzeka… Popełniliśmy o tym niejeden wpis [tutaj linkowanie wewnętrzne]. Ale do brzegu. Zasada co do ładowania jest prosta: zalecane jest korzystanie z ładowarek o umiarkowanej mocy, które nie generują nadmiernego ciepła, czyli ładowarki prądu przemiennego o mocy do 22 kW. Zbyt częste przegrzewanie baterii nie jest dobrym pomysłem. Ładowarki o wysokiej mocy znacznie szybciej naładują auto, ale temperaturę odprowadzą wprost do baterii… Nic nie stoi na przeszkodzie, aby od czasu do czasu skorzystać z tej opcji, gdy jest to konieczne, np. w podróży. Jednak staraj się ich nie używać zbyt często.
Podsumowując, wydłużanie żywotności baterii w samochodzie elektrycznym jest kluczowe dla zwiększenia wydajności pojazdu oraz oszczędności dla użytkowników, bo nadal koszt baterii w aucie elektrycznym stanowi znaczący udział w ich kosztach produkcji. Dbanie o baterię to bardzo opłacalna inwestycja, która przyniesie długoterminowe korzyści w postaci optymalnej wydajności, niższych kosztów eksploatacji auta oraz czerpania radości z jazdy zeroemisyjnym samochodem przez długie lata.