Każdy kto posiada pojazd elektryczny musi mieć stałą możliwość jego ładowania. Dlatego dostępność stacji ładowania jest tak ważna dla wszystkich użytkowników elektryków.
Oto kilka rad dotyczących dostępności ładowarek, które mogą być pomocne dla na co dzień oraz w trakcie podróży:
Aplikacje i strony internetowe
Plug Share czy ChargePoint to przykłady aplikacji mobilnych, na których można sprawdzić dostępność ładowarek. Istnieje też sporo stron internetowych, z których mogą korzystać użytkownicy elektryków. Funkcję wyszukiwania stacji ładowania posiada także Google Maps.
Mapy producentów samochodów
Producenci aut elektrycznych oferują użytkownikom własne mapy stacji ładowania. Najczęściej są one zintegrowane z nawigacją lub dostępne online. Dostępność stacji ładowania można sprawdzić np. za pomocą aplikacji, takich jak np. Tesla Supercharger Network czy Nissan Charge.
Portale społecznościowe
Społeczność użytkowników aut elektrycznych tworzy grupy na portalach, np. Facebooku. Mogą się one okazać dobrym źródłem informacji o stacjach ładowania w okolic, czy na trasie. Często można znaleźć na grupach naprawdę cenne wskazówki i uzyskać aktualne podpowiedzi i informacje dotyczące konkretnych tras.
Strony operatorów sieci ładowania
Mapy swoich stacji udostępniają także operatorzy sieci ładowania. Użytkownicy mogą sprawdzić lokalizacje stacji, rodzaj złącz i cenę za korzystanie z usługi.
Usługi od producentów aut
Niektórzy producenci elektryków oferują informacje o dostępności stacji ładowania w ramach pakietu usług związanych z utrzymaniem pojazdu. Warto zapytać o dostępność takiej opcji.
Kontakt z władzami lokalnymi
W niektórych regionach informacje o stacjach ładowania znajdziemy też na stronach lokalnych władz. W razie problemów można skontaktować się z urzędami lub organizacjami, aby uzyskać więcej informacji na temat regionalnej infrastruktury ładowania.
Pozyskanie informacji o dostępności stacji ładowania staje się coraz wygodniejsze. Przed zakupem, czy planowaniu podróży samochodem elektrycznym, warto jednak skorzystać z wielu źródeł wiedzy i dokładnie zbadać, jak wygląda infrastruktura i jej dostępność w naszej okolicy lub na danej trasie.