stacja ładowania z 3 punktami

Auta elektryczne w podróży służbowej, czyli jak dostosować floty do idei zrównoważonego rozwoju

Widok ładowarek elektrycznych na parkingach firmowych nikogo już nie dziwi. Elektromobilność rozwija się bardzo szybko. Jednak zmiana firmowej floty na pojazdy elektryczne stawia przed kadrami zarządzającymi spore wyzwania.

Na co zwrócić uwagę, przygotowując firmę do zakupu elektrycznych pojazdów służbowych i jak planować służbowe podróże elektrykami?

Oto kilka podpowiedzi:

Analiza rynku i dostępności

Nie da się podjąć dobrej decyzji bez odpowiednich danych. Na początku należy więc zapoznać się z ofertą rynku, dostępnością i cechami pojazdów elektrycznych. Koniecznością jest rzetelne sprawdzenie zasięgu, wydajności, kosztów zakupu i możliwości finansowania aut. Należy też dobrze przemyśleć potrzeby i oczekiwania. Wybór odpowiednich modeli będzie kluczowy dla pomyślnego wdrożenia pojazdów elektrycznych do floty firmy.

Infrastruktura ładowania

Decyzja o zakupie firmowych elektryków łączy się z koniecznością zapewnienia infrastruktury ładowania. Choć możliwe jest korzystanie z publicznych stacji, firma zdecydowanie powinna rozważyć instalację własnych ładowarek na terenie firmy. Popularnym modelem stosowanym na parkingu firmowym jest ładowarka 22kW. Istotną kwestią jest także zapoznanie się z możliwościami ładowania na trasach służbowych.

Planowanie podróży służbowej

Zarządzanie flotą aut elektrycznych wymaga dobrego planowania tras. Zarządzający muszą uwzględnić czas na ładowanie oraz wskazać dostępne stacje na trasie. Z pomocą przychodzi technologia. Systemy zarządzania trasami oraz umożliwiające monitorowanie poziomu naładowania baterii mogą okazać się solidnym wsparciem.

Szkolenie pracowników

Warto z wyprzedzeniem zaplanować szkolenie dla pracowników użytkujących firmowe auta elektryczne. Wdrożenie wiedzy z zakresu, ładowania oraz monitorowania stanu pojazdów to podstawa. Dobrym pomysłem może okazać się też nauka oszczędnej jazdy. Nowoczesne i kompleksowe szkolenie może przełożyć się na redukcję kosztów użytkowania firmowej floty elektryków. 

Analiza kosztów i efektywności

W firmie powinno się regularnie monitorować koszty użytkowania aut elektrycznych. Nie powinno się tego odpuszczać. Analiza ta powinna zawierć nie tylko cykliczne badanie efektywności ekonomicznej, ale także wartości wizerunkowej. Wielu Partnerów wymaga dziś od firm wykazanie działania w myśl idei zrównoważonego rozwoju. Firmowa flota elektryków zapewne do nich należy.

Partnerstwo z dostawcami i instytucjami

Współpraca z odpowiednimi podmiotami jak np. dostawcy pojazdów elektrycznych czy instytucje zapewniające infrastrukturą ładowania może być sporym ułatwieniem podczas budowania floty pojazdów elektrycznych.

Proces wymiany firmowych samochodów na elektryczne wymaga strategicznego podejścia. Mądrze zaplanowany, może okazać się jednak dobrą inwestycją, która pomoże ograniczyć koszty eksploatacji pojazdów i przyniesie firmie spore korzyści wizerunkowe. To z pewnością dobry kierunek dla tych, którzy myślą o długofalowej perspektywie rozwoju.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *